Til dig der har gasfyr
Hvis der opstår en akut fejl på dit gasfyr, som medfører, at du delvis eller slet ikke kan bruge det, hjælper TREFOR Varme dig. Enten ved at vi udbedrer fejlen, eller at vi installerer en anden varmekilde i huset. På den måde bliver du sikret varme og varmt vand, indtil du får fjernvarme installeret.
Vi udskifter ikke et defekt gasfyr til et nyt, men vi dækker dine omkostninger til mindre reparationer op til 5.000 kr. eks. moms.
Hvis reparationer overstiger beløbsgrænsen på 5.000 kr. eks. moms, tilbyder vi at opsætte en el-varmtvandsbeholder og fire el-varmeblæsere. De vil blive fjernet igen, når du har fået installeret fjernvarme. Alle omkostninger til denne installation afholdes af TREFOR Varme.
Elforbruget til drift af el-varmtvandsbeholdere og el-varmeblæsere bliver du selv faktureret for.
For at aftalen om førstehjælp til dit gasfyr gælder for dig, skal du opfylde tre krav.
Det første, du skal gøre, er at kontakte TREFOR Varme. Årsagen til, at du skal kontakte os først, er, at vi ikke må dække dine omkostninger, hvis du selv kontakter en VVS’er.
Har du spørgsmål om din vandforsyning eller din fjernvarme, er du velkommen til at kontakte os.